ZA NAMI XIV ŚWIĘTO TEATRU NA PROWINCJI

 Zakończyła się kolejna, czternasta już edycja, ogólnopolskiego projektu Święto Teatru na Prowincji organizowanego przez Zespół Szkół w Nowym Folwarku oraz Fundację Dzieci Wrzesińskich. Nasze Święto zyskuje na atrakcyjności dzięki partnerom, współorganizatorom i sponsorom, wśród których znaleźli się: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, Powiat Wrzesiński, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, rady sołeckie wsi Psary Polskie, Nowy Folwark, Psary Wielkie i Chociczka oraz Parafia św. Józefa Robotnika we Wrześni.

Święto Teatru patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Wrzesiński i Burmistrz Miasta i Gminy Września. Patronat medialny roztoczyły: tygodnik „Angora”, miesięcznik „Dyrektor Szkoły”, Wieści z Ratusza”, Przegląd Powiatowy”, Tygodnik „Przemiany na Szlaku Piastowskim”, Radio Września, Radio Merkury Poznań, portale internetowe: „Nowa Września.pl”, „Września 365” oraz Telewizja Wielkopolska.

10 maja podczas uroczystej inauguracji swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i taneczne zaprezentowali nasi uczniowie – obejrzeliśmy spektakl „Mury, wersja 2.0” oraz taniec kowbojski i wysłuchaliśmy recytacji wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan.

Niespodzianką był spektakl „Świat słowem malowany” wyreżyserowany przez Elżbietę Górczyńską w wykonaniu przedstawicieli samorządu terytorialnego, duchowieństwa, instytucji pozarządowych oraz oświaty. Odbyło się także wręczenie nagród laureatom szkolnych konkursów plastycznych związanych ze Świętem Teatru na Prowincji (na plakat Święta oraz na ilustrację do wiersza Wiesławy Kwinto-Koczan „Wuki”).

 

W dniach 10-11 maja w Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich w ramach projektu odbył się XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej. W jury zasiedli i spotkania warsztatowe poprowadzili: Magdalena Pomierska-Śmigel oraz Andrzej Malicki – aktorzy Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie oraz nauczycielki: Alicja Fojt i Krzysztofa Przybylska. Grupy teatralne z całego kraju zaprezentowały różnorodne w formie i treści spektakle. Nagrodzeni zostali:

 

kategoria przedszkola:

 

miejsce I: Przedszkole Niepubliczne „Miś Uszatek” we Wrześni za spektakl „Sen dziewczynki z zapałkami”

miejsce II: Przedszkole nr 6 „Pszczółka Maja” we Wrześni za „Bajkę nową prostokątną”

miejsce III: Zespół Szkolno-Przedszkolny „Tęczowa Chatka” we Wrześni za spektakl „Calineczka”

Jury doceniło też role aktorskie, za które wyróżnienia (nagrody specjalne) otrzymali: Dominik Grobelny, Oskar Andrzejewski, Iga Konieczna, Marcelina Kaca i Janusz Fronczak.

 

kategoria klasy I-III szkoły podstawowej:

 

miejsce I: Prywatna Szkoła Podstawowa „Akademia Talentów” w Wągrowcu za spektakl „Krzywa Bajka”

miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Trójkolor”) za „Baśniowy ambaras”

miejsce III: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Szkolaczki”) za przedstawieni „Żaby i dzieci zbierają śmieci”.

Nagrody specjalne przyznano: Konstancji Kępińskiej, Zofii Kaźmierczak, Maksymilianowi Jankowskiemu, Idze Kucharskiej oraz Wiktorii Wysakowskiej.

 

Grand Prix pierwszego dnia Przeglądu Maska otrzymała grupa teatralna z Prywatnej Szkoły Podstawowej „Akademia Talentów” z spektakl „Krzywa Bajka”.

 

kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej:

 

miejsce I: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu za spektakl „Tatsu Taro”

miejsce II: Zespół Szkół w Chludowie za przedstawienie „A niech to gęś kopnie”

miejsce III: Społeczna Szkoła Podstawowa we Wszemborzu za „Krzywą Bajkę”

Wyróżnienia (nagrody specjalne) w tej kategorii otrzymali: Zuzanna Kościk, Aleksandra Piechocka, Zuzanna Fołda, Kamila Filipczak i Julia Gomuła.

 

kategoria gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:

 

miejsce I: III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu za spektakl „Homo viator”

miejsce II: XX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu za „Poczekalnię”

miejsce III: Zespół Szkół w Przykonie ze „Pana Lampę”

Nagrody specjalne przyznano: Stanisławowi Maćkowiakowi, Zuzannie Zając, Szymonowi Dobrowolskiemu, Hubertowi Jarmużowi i Łukaszowi Filipowiczowi.

 

Grand Prix drugiego dnia Przeglądu Maska otrzymała grupa teatralna z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu za spektakl „Homo viator”.

 

12 maja w Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich odbył Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Cudne manowce”. W komisji konkursowej zasiedli recytatorzy i instruktorzy: Zenona Golc i Piotr Dehr (którzy poprowadzili też warsztaty dla uczestników) oraz poetka Wiesława Kwinto-Koczan – gość specjalny Święta. Spotkanie z Wuką było miłym intermezzo konkursu.

 

Wyniki tej rywalizacji przedstawiają się następująco:

 

kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej

 

miejsce I: Maciej Rogala z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

miejsce II: Areta Pawlicka z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

miejsce III: Joanna Tomaszewska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej

Nagrody specjalne (wyróżnienia) otrzymali: Zofia Sobkowiak, Liwia Kasprzak, Maja Janus, Anna Rogalska i Zuzanna Fołda.

 

kategoria gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

 

miejsce I: Weronika Itczak z Gimnazjum nr 2 we Wrześni

miejsce II ex aequo: Barbara Kaczmarek z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej oraz Olga Ślebioda z Zespołu Szkół Akademickich w Środzie Wielkopolskiej

 

Nagrody specjalne (wyróżnienia) otrzymali: Dominik Szklarkowski, Katarzyna Przymus, Zofia Kończal, Wanda Nowak i Faustyna Ślugaj.

Imprezami towarzyszącymi Świętu były: Talent Show w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Nowym Folwarku, podczas którego zaprezentowali oni swe umiejętności taneczne, recytatorskie, sportowe, muzyczne i językowe oraz spotkania autorskie – warsztaty w Wiesławą Kwinto-Koczan „Wuką” . W ich trakcie oprócz zapoznania się z tajnikami pisania poezji nasi uczniowie mieli okazję poznać życiorys poetki. Recytowali także utwory Wuki. Julia Pawłowska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół w Nowym Folwarku, skomponowała muzykę do wiersza „Chwila szczęścia” . Piosenka została zaprezentowana społeczności szkolnej podczas spotkania z Wuką.

Ukoronowaniem Święta był koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku, który miał miejsce 12 maja w Country Clubie „Na Skraju Lasu” w Nowym Folwarku. Uczestnicy Święta, goście specjalni oraz społeczność lokalna zostali zabrani w muzyczny świat poezji. Nie zabrakło niespodzianek, którymi były: dyskusja koncertowa z zespołem i Wuką (która jest również autorską wielu tekstów do piosenek grupy), układy taneczne do muzyki zespołu w wykonaniu uczniów ZS w Nowym Folwarku pod opieką p. Natalii Grześkowiak oraz Klubu Miłośników Tańca Towarzyskiego z Wrześni pod kierunkiem Ryszarda Zjeżdżałki. Niezwykle ciekawym akcentem było wykonanie dwóch utworów Małżeństwa przez Chór „Camerata” z Wrześni pod kierunkiem Domiceli Cierpiszewskiej. Ponownie podczas Święta obejrzeć można było także spektakl wyreżyserowany przez Elżbietę Górczyńską w wykonaniu przedstawicieli samorządu terytorialnego, duchowieństwa, instytucji pozarządowych oraz oświaty.

W sobotę 13 maja zakończyliśmy naszą teatralną podróż wielokrotnie nagradzanym spektaklem „Nieporuszenie” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru „Otczapy” i w reżyserii Elżbiety Górczyńskiej oraz spotkaniami autorskimi z Wiesławą Kwinto-Koczan, Eugenia Dolatą – wrzesińską poetką, autorka tomiku „Wrzesińskich wspomnień czar” oraz Jarosławem Wolańskim z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

Moc wrażeń, atrakcji i wzruszeń – niczego nie zabrakło podczas XIV Święta Teatru na Prowincji. Dziękujemy i zapraszamy za rok!