XV ŚWIĘTO TEATRU NA PROWINCJI - ZAPROSZENIE, REGULAMINY, KARTY ZGŁOSZEŃ

 Szanowni Państwo!

 Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku po raz piętnasty podjęła się realizacji projektu ŚWIĘTO TEATRU NA PROWINCJI.

Jego celem jest integracja środowisk wiejskich i miejskich poprzez wspólne twórcze działania, jak również promowanie kreatywności młodzieży oraz indywidualnych predyspozycji dzieci i młodych ludzi, którzy nie akceptują bylejakości ale prezentują pozytywną postawę wobec innych i utrwalają uniwersalne wartości: wrażliwość, okazywanie szacunku, życzliwości i tolerancji.

            W dniach 8-11 maja 2018 roku Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku i Fundacja Dzieci Wrzesińskich organizują w ramach projektu Święto Teatru na Prowincji: XV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej „Maska” oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Anioły mojej wyobraźni”, warsztaty, imprezy towarzyszące, w tym m.in. konferencję metodyczną „Kreatywność i innowacyjność w edukacji” dla dyrektorów, nauczycieli i  przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz Koncert Jubileuszowy „Nic się przecież nie kończy”.

           To kolejna już impreza kulturalna zakrojona na tak szeroką skalę. Doświadczenia z lat poprzednich podpowiadają, że jest ona bardzo potrzebna w środowisku lokalnym i ponadregionalnym.

           Oddajemy do rąk Państwa pakiet regulaminów związanych ze ŚWIĘTEM TEATRU NA PROWINCJI, wierząc jednocześnie, że nie zabraknie na nim Państwa oraz dzieci, młodzieży i nauczycieli z Państwa placówek.

 Z poważaniem

mgr Sławomira Czarnecka

Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej

 im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku

XV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ MASKA 2018 - REGULAMIN

XV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ MASKA 2018 - ZGŁOSZENIE

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI 2018 "ANIOŁY MOJEJ WYOBRAŹNI" - REGULAMIN

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI 2018 "ANIOŁY MOJEJ WYOBRAŹNI" - ZGŁOSZENIE

Konferencja "KREATYWNOŚĆ I INNOWACYJNOŚĆ W EDUKACJI" - LIST PRZEWODNI (ZAPROSZENIE)

RAMOWY PLAN KONFERENCJI - JUŻ WKRÓTCE!

 

ZA NAMI XIV ŚWIĘTO TEATRU NA PROWINCJI

 Zakończyła się kolejna, czternasta już edycja, ogólnopolskiego projektu Święto Teatru na Prowincji organizowanego przez Zespół Szkół w Nowym Folwarku oraz Fundację Dzieci Wrzesińskich. Nasze Święto zyskuje na atrakcyjności dzięki partnerom, współorganizatorom i sponsorom, wśród których znaleźli się: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, Powiat Wrzesiński, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, rady sołeckie wsi Psary Polskie, Nowy Folwark, Psary Wielkie i Chociczka oraz Parafia św. Józefa Robotnika we Wrześni.

Święto Teatru patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Wrzesiński i Burmistrz Miasta i Gminy Września. Patronat medialny roztoczyły: tygodnik „Angora”, miesięcznik „Dyrektor Szkoły”, Wieści z Ratusza”, Przegląd Powiatowy”, Tygodnik „Przemiany na Szlaku Piastowskim”, Radio Września, Radio Merkury Poznań, portale internetowe: „Nowa Września.pl”, „Września 365” oraz Telewizja Wielkopolska.

10 maja podczas uroczystej inauguracji swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i taneczne zaprezentowali nasi uczniowie – obejrzeliśmy spektakl „Mury, wersja 2.0” oraz taniec kowbojski i wysłuchaliśmy recytacji wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan.

Niespodzianką był spektakl „Świat słowem malowany” wyreżyserowany przez Elżbietę Górczyńską w wykonaniu przedstawicieli samorządu terytorialnego, duchowieństwa, instytucji pozarządowych oraz oświaty. Odbyło się także wręczenie nagród laureatom szkolnych konkursów plastycznych związanych ze Świętem Teatru na Prowincji (na plakat Święta oraz na ilustrację do wiersza Wiesławy Kwinto-Koczan „Wuki”).

 

W dniach 10-11 maja w Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich w ramach projektu odbył się XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej. W jury zasiedli i spotkania warsztatowe poprowadzili: Magdalena Pomierska-Śmigel oraz Andrzej Malicki – aktorzy Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie oraz nauczycielki: Alicja Fojt i Krzysztofa Przybylska. Grupy teatralne z całego kraju zaprezentowały różnorodne w formie i treści spektakle. Nagrodzeni zostali:

 

kategoria przedszkola:

 

miejsce I: Przedszkole Niepubliczne „Miś Uszatek” we Wrześni za spektakl „Sen dziewczynki z zapałkami”

miejsce II: Przedszkole nr 6 „Pszczółka Maja” we Wrześni za „Bajkę nową prostokątną”

miejsce III: Zespół Szkolno-Przedszkolny „Tęczowa Chatka” we Wrześni za spektakl „Calineczka”

Jury doceniło też role aktorskie, za które wyróżnienia (nagrody specjalne) otrzymali: Dominik Grobelny, Oskar Andrzejewski, Iga Konieczna, Marcelina Kaca i Janusz Fronczak.

 

kategoria klasy I-III szkoły podstawowej:

 

miejsce I: Prywatna Szkoła Podstawowa „Akademia Talentów” w Wągrowcu za spektakl „Krzywa Bajka”

miejsce II: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Trójkolor”) za „Baśniowy ambaras”

miejsce III: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu (grupa „Szkolaczki”) za przedstawieni „Żaby i dzieci zbierają śmieci”.

Nagrody specjalne przyznano: Konstancji Kępińskiej, Zofii Kaźmierczak, Maksymilianowi Jankowskiemu, Idze Kucharskiej oraz Wiktorii Wysakowskiej.

 

Grand Prix pierwszego dnia Przeglądu Maska otrzymała grupa teatralna z Prywatnej Szkoły Podstawowej „Akademia Talentów” z spektakl „Krzywa Bajka”.

 

kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej:

 

miejsce I: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu za spektakl „Tatsu Taro”

miejsce II: Zespół Szkół w Chludowie za przedstawienie „A niech to gęś kopnie”

miejsce III: Społeczna Szkoła Podstawowa we Wszemborzu za „Krzywą Bajkę”

Wyróżnienia (nagrody specjalne) w tej kategorii otrzymali: Zuzanna Kościk, Aleksandra Piechocka, Zuzanna Fołda, Kamila Filipczak i Julia Gomuła.

 

kategoria gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:

 

miejsce I: III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu za spektakl „Homo viator”

miejsce II: XX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu za „Poczekalnię”

miejsce III: Zespół Szkół w Przykonie ze „Pana Lampę”

Nagrody specjalne przyznano: Stanisławowi Maćkowiakowi, Zuzannie Zając, Szymonowi Dobrowolskiemu, Hubertowi Jarmużowi i Łukaszowi Filipowiczowi.

 

Grand Prix drugiego dnia Przeglądu Maska otrzymała grupa teatralna z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu za spektakl „Homo viator”.

 

12 maja w Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich odbył Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Cudne manowce”. W komisji konkursowej zasiedli recytatorzy i instruktorzy: Zenona Golc i Piotr Dehr (którzy poprowadzili też warsztaty dla uczestników) oraz poetka Wiesława Kwinto-Koczan – gość specjalny Święta. Spotkanie z Wuką było miłym intermezzo konkursu.

 

Wyniki tej rywalizacji przedstawiają się następująco:

 

kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej

 

miejsce I: Maciej Rogala z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

miejsce II: Areta Pawlicka z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

miejsce III: Joanna Tomaszewska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej

Nagrody specjalne (wyróżnienia) otrzymali: Zofia Sobkowiak, Liwia Kasprzak, Maja Janus, Anna Rogalska i Zuzanna Fołda.

 

kategoria gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

 

miejsce I: Weronika Itczak z Gimnazjum nr 2 we Wrześni

miejsce II ex aequo: Barbara Kaczmarek z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej oraz Olga Ślebioda z Zespołu Szkół Akademickich w Środzie Wielkopolskiej

 

Nagrody specjalne (wyróżnienia) otrzymali: Dominik Szklarkowski, Katarzyna Przymus, Zofia Kończal, Wanda Nowak i Faustyna Ślugaj.

Imprezami towarzyszącymi Świętu były: Talent Show w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Nowym Folwarku, podczas którego zaprezentowali oni swe umiejętności taneczne, recytatorskie, sportowe, muzyczne i językowe oraz spotkania autorskie – warsztaty w Wiesławą Kwinto-Koczan „Wuką” . W ich trakcie oprócz zapoznania się z tajnikami pisania poezji nasi uczniowie mieli okazję poznać życiorys poetki. Recytowali także utwory Wuki. Julia Pawłowska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół w Nowym Folwarku, skomponowała muzykę do wiersza „Chwila szczęścia” . Piosenka została zaprezentowana społeczności szkolnej podczas spotkania z Wuką.

Ukoronowaniem Święta był koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku, który miał miejsce 12 maja w Country Clubie „Na Skraju Lasu” w Nowym Folwarku. Uczestnicy Święta, goście specjalni oraz społeczność lokalna zostali zabrani w muzyczny świat poezji. Nie zabrakło niespodzianek, którymi były: dyskusja koncertowa z zespołem i Wuką (która jest również autorską wielu tekstów do piosenek grupy), układy taneczne do muzyki zespołu w wykonaniu uczniów ZS w Nowym Folwarku pod opieką p. Natalii Grześkowiak oraz Klubu Miłośników Tańca Towarzyskiego z Wrześni pod kierunkiem Ryszarda Zjeżdżałki. Niezwykle ciekawym akcentem było wykonanie dwóch utworów Małżeństwa przez Chór „Camerata” z Wrześni pod kierunkiem Domiceli Cierpiszewskiej. Ponownie podczas Święta obejrzeć można było także spektakl wyreżyserowany przez Elżbietę Górczyńską w wykonaniu przedstawicieli samorządu terytorialnego, duchowieństwa, instytucji pozarządowych oraz oświaty.

W sobotę 13 maja zakończyliśmy naszą teatralną podróż wielokrotnie nagradzanym spektaklem „Nieporuszenie” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru „Otczapy” i w reżyserii Elżbiety Górczyńskiej oraz spotkaniami autorskimi z Wiesławą Kwinto-Koczan, Eugenia Dolatą – wrzesińską poetką, autorka tomiku „Wrzesińskich wspomnień czar” oraz Jarosławem Wolańskim z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

Moc wrażeń, atrakcji i wzruszeń – niczego nie zabrakło podczas XIV Święta Teatru na Prowincji. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

 

ŚWIĘTO TEATRU NA PROWINCJI - zaproszenie

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI ŚWIĘTA TEATRU NA PROWINCJI

Zobacz Plakat w oryginalnym rozmiarze

Twórcze współdziałania dzieci, młodzieży i nauczycieli  z naszej szkoły związane ze Świętem Teatru:

·         Układ taneczny w rytmie country przygotowany pod kierunkiem Anny Ławniczak na uroczyste otwarcie Święta,

·         Układ choreograficzny do piosenki „Zawrócić” wykonywanego przez zespół „Małżeństwo z Rozsądku” pod kierunkiem Natalii Grześkowiak – koncert w piątek,

·         Udział w konkursie plastycznym Ilustrujemy wiersze Wiesławy Kwinto – Koczan – organizator  Lucyna Woźniak, wręczenie nagród na inauguracji Święta, wystawa prac w Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich i w holu szkoły,

·         Udział w konkursie plastycznym na logo tegorocznego Święta Teatru – organizator Lucyna Woźniak, wręczenie nagród na inauguracji Święta, najlepsze logo znalazło się na plakatach, zaproszeniach i pamiątkowych znaczkach,

·         Udział uczniów w spektaklach konkursowych pod opieką Małgorzaty Jakubowskiej i Anny Ławniczak,

·         Przygotowanie przedstawienia teatralnego z grupą gimnazjalistów do autorskiego scenariusza zgłoszonego do konkursu – XIV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej MASKA’2017 pod kierunkiem Przemysława Nowaka,

·         Przygotowanie uczniów do wystąpienia w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Cudne manowce” pod kierunkiem Aliny Ciesielczyk i Magdaleny Szambelan,

·         Udział  uczniów szkoły podstawowej w spotkaniu autorskim z poetką Wiesławą Kwinto – Koczan – organizator Alina Ciesielczyk,

·         Udział uczniów gimnazjum w warsztatach poetyckich z poetką Wiesławą Kwinto – Koczan – organizator Magdalena Szambelan,

·         Udział uczniów gimnazjum w spektaklu „Nieporuszenie” wystawianego przez Teatr „Otczapy” z Wrześni – organizatorzy: Przemysław Nowak, Regina Kosmala, Joanna Hyżorek, Aldona Kozłowska, Marzena Lewandowska,

·         Przygotowanie TALENT SHOW – Szkolnego Koncertu Talentów pod kierunkiem Renaty Olszewskiej, Małgorzaty Moch i Aldony Kozłowskiej.

 

 

Zobacz plakat w oryginalnym rozmiarze

Zapraszamy również wszystkich (dzieci, młodzież, rodziców, krewnych, babcie i dziadków) na jedyny w swoim rodzaju koncert poezji śpiewanej Tropy wiodą na manowce. Zagra zespół z najwyższej półki wśród wykonawców z kręgu tak zwanej Krainy Łagodności -  Małżeństwo z Rozsądku - (strona www zespołu:  http://www.malzenstwo.art.pl/   ).  Zespół zagra w składzie:

Robert Leonhard - gitara, śpiew, harmonijka ustna

Adam Kalus - gitary, chórki

Andrzej Kalus - gitara basowa

Piotr Denisewicz - akordeon, chórki

Mateusz Maniak - perkusja, instrumenty perkusyjne

Jarosław Spałek - trąbka, flugehorn

 

 

Koncert poprzedzą:

·         Występ Chóru „Camerata” z Wrześni pod dyrekcją Domiceli Cierpiszewskiej – „Stary pałac”, „Ada”,

·         Prezentacja teatralna „Świat słowem malowany” oparta na poezji Wiesławy Kwinto – Koczan w wykonaniu przedstawicieli samorządu terytorialnego, duchowieństwa, dyrektorów szkół, przedstawicieli fundacji i nauczycieli w reżyserii Elżbiety Górczyńskiej,

·         Dyskusja koncertowa z udziałem zespołu Małżeństwo z Rozsądku i autorki tekstów – poetki Wiesławy Kwinto – Koczan – prowadzenie Sławomira Czarnecka.

W trakcie koncertu wystąpią:

·         Zespół taneczny ze szkoły w Nowym Folwarku pod opieką Natalii Grześkowiak – układ taneczny do piosenki „Zawrócić”,

·         Klub Tańca Towarzyskiego z Wrześni pod kierunkiem Ryszarda Zjeżdżałki – układ choreograficzny do piosenki „Cubanera”,

·         Chór „Camerata” pod dyrekcją Domiceli Cierpiszewskiej zaśpiewa wraz z zespołem piosenkę „Aniołowie kochania”